FACEBOOK

Photobucket

INSTAGRAM

Photobucket

Dlaczego badania prenatalne są tak ważne?


Po pierwszych badaniach prenatalnych ucieszyliśmy się, że z maluchem będzie wszystko w porządku. Wyniki wyszły wręcz podręcznikowo, ale drugich postanowiliśmy nie robić. I to był błąd w naszym przypadku. Dlaczego?


Pierwsze badania prenatalne były dla nas oczywistą oczywistością, chociaż po ich wykonaniu stwierdziliśmy, że jakikolwiek wynik by nie wyszedł - i tak będziemy kochać Leosia tak samo. Stąd uznaliśmy, że nie będziemy wykonywać drugich. Będąc już praktycznie na granicy, bo w 21 tygodniu na wizycie kontrolnej u naszego lekarza, dowiedzieliśmy się o możliwości rozszczepu wargi u Leosia, w najgorszym przypadku podniebienia. I w zasadzie był ostatni dzwonek aby to sprawdzić i jakoś przeciwdziałać tej wadzie. A kto na prenatalne badania się raz umawiał wie, że z dnia na dzień nie znajdzie terminu. Jakimś jednak cudem udało nam się coś znaleźć, no i co najważniejsze - Maluch cały i zdrowy! A więc badania prenatalne drugiego trymestru są bardzo ważne! To właśnie teraz jest ten moment (o ile wcześniej nie wiedzieliśmy) aby dowiedzieć się, jaka jest płeć dziecka :). U nas po raz kolejny potwierdził się Leoś. 

Co jeszcze nam dają badania połówkowe? Oprócz tego, że dowiedzieliśmy się, że z każdą rączką i stópką jest okej, to dodatkowo ujrzeliśmy bijące komory serduszka, żołądek oraz twarz Leosia w 3D! Co łatwe nie było, gdyż nasz synek postanowił ułożyć się ze stópkami na twarzy i nie mam pojęcia jak mogło mu tak być wygodnie... :). No i mieliśmy szczęście, że jeszcze udało się je przeprowadzić, gdyż teoretycznie badania prenatalne drugiego trymestru wykonuje się do 24 tygodnia, ale praktycznie - podobno najlepiej do 22. W porównaniu z pierwszymi badaniami jest o tyle lepiej, że nie musieliśmy już czekać tygodnia za wynikami, a dostaliśmy je od ręki. Ogólnie, badania połówkowe są refundowane przez NFZ, ale tylko w 2D.

Elementem badań prenatalnych w tym okresie jest biometria płodu, która może wzbudzić największą ciekawość, kiedy otrzymujemy wyniki do ręki, ponieważ są to dwu - trzyliterowe skróty, do których przypisywane są tygodnie ciąży. I tak oto:

BPD - oznacza szerokość główki
HC - obwód główki w najszerszym miejscu
AC - obwód brzuszka mierzony na wysokości żołądka i wątroby
FL - długość kości udowej

W ten oto sposób zakończyliśmy 5 miesiąc, który zleciał nam niewyobrażalnie szybko, a ja już nie mam wątpliwości, że to co czuję w brzuchu to nagromadzenie gazów, tylko coraz mocniejsze ruchy, które już nawet widać :). Na ten moment czekają nas badania OGTT, czyli test obciążenia glukozą. To właśnie teraz jest okres, kiedy cukrzyca jest najbardziej wykrywalna. Niestety - jest to chyba najmniej przyjemny rodzaj badania w całej ciąży - najpierw spożywamy 75 g glukozy, przez 2 godziny siedzimy w miarę możliwości bez większych ruchów w miejscu wykonania badania, a na końcu oddajemy próbkę krwi. Dużo osób sprzeciwia się wykonywaniu tego badania w ciąży, gdyż podobno jest to przestarzały nawyk w naszej Służbie Zdrowia. Według badań od 3 do 20 % kobiet w ciąży ma rozpoznaną cukrzycę. Jeśli kogoś taka statystyka nie przekonuje, bo w końcu 20 % to jednak znaczna mniejszość - ja będąc teraz w ciąży wliczam się w 16 % kobiet, którym zdarza się migrena i w tyle samo, którym zdarza się zapalenie pęcherza. A więc nawet jeśli nie posiadamy skierowania na to badanie, jego średnia cena wynosi 9 zł. Moim zdaniem warto.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak mieć świeże warzywa zawsze pod ręką? (Nie potrzebujesz do tego ogrodu!)

5 powodów, dla których wybieram poród w prywatnej klinice

To będzie wybór na całe życie