FACEBOOK

Photobucket

INSTAGRAM

Photobucket

Ogród dla dzieci - TRUJĄCE ROŚLINY W TWOIM OGRODZIE


Jak sięgam pamięcią, ogromną część mojego dzieciństwa spędziłam w ogrodzie. Latem od rana do wieczora uwielbiałam biegać wśród zieleni i przesiadywać w piaskownicy, nawet zima nie była mi straszna do zabaw w ogrodzieJ być może to dlatego teraz nie wyobrażam sobie życia bez roślin, a do teraz mogłabym spędzać czas od rana do wieczora wśród kwiatów J. Sam ogród jest super sprawą dla dzieci, pozwala im się wybiegać, wyszaleć, bawić i poznawać otaczający ich świat, w co zaangażowane jest wszystkie pięć zmysłów człowieka. Być może właśnie wprowadzasz się do nowego domu i chcesz jakoś zagospodarować swoją nową działkę, a może zazielenić sam balkon albo już masz obsadzoną przestrzeń dookoła siebie? Mając dzieci musisz jednak ostrożnie podchodzić do tego, co masz na swoim ogrodzie lub balkonie, wiele roślin, z zewnątrz pięknych może być groźna dla Twojego dziecka. 


Mogą to być rośliny zarówno trujące, o których w życiu byście nie pomyśleli, że mogą zaszkodzić ale i takie, które swoimi cierniami lub kolcami skaleczyć najmłodszych. A może pomyślicie „e tam, kiedyś to na boso po łąkach się biegało i nikomu nic się nie stało”, ale myślę, że najważniejsze to mieć na pierwszym celu dobro dzieci i zbudować im przestrzeń, która będzie je cieszyć a Mamusie nie będą się martwić, że coś im się stanie J

Ach, i w sumie nie o samej zieleninie mowa. Ja wiem, że teraz mamy trendy na wszystko co eko i naturalne i pewnie nie posiadacie środków ochrony roślin, albo macie ich jak najmniej (to oczywiście bardzo dobrze! <3) a także staracie się nie korzystać z nawozów, chyba że tych organicznych, ale pamiętajcie, że nawet takie musicie trzymać poza zasięgiem dzieci! Także unikajcie przy najmłodszych zakładania oczek wodnych, jeśli zależy Wam na wodzie w ogrodzie, pomyślcie o samym źródełku lub fontannie J. To teraz pora na rośliny – sprawdź czy masz je w swoim ogrodzie, bądź w swoich planach na ogród J.

Konwalia majowa


Chociaż już w tym roku miała swoje 5 minut podczas kwitnietnia, zwróć na nią uwagę. Jest bardzo fajną rośliną, bo mało wymaga od nas troski, łatwo się rozrasta, pięknie kwitnie i ma zniewalający zapach, a poza tym wciąż jest w topce komunijnych kwiatów podczas wręczania prezentów i jednym z najbardziej pożądanych kwiatów w kwiaciarniach podczas jej okresu kwitnienia. U konwalii trujące są liście, kwiaty, kłącza a także owoce – są w postaci czerwonych kuleczek.

Ostrokrzew kolczasty


Żadna roślina chyba tak nie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia jak ostrokrzew. Jego atrakcyjność wynika z tego, że przez cały rok pozostaje zielony, a dekoracyjność powiększają jego czerwone kuliste owoce – nie dość, że jest trujący to jeszcze jego liście są dość kłujące i samym dotykiem mogą stanowić zagrożenie L.

Śnieguliczka


Bardzo popularna w parkach, w ogrodach ceniona za niewymagającą uprawę. Co prawda w dzieciństwie większość z nas rzucała tymi białymi kuleczkami, lub je zdeptywała (tak fajnie pękają pod podeszwą!), ale ich sok jest drażniący, a zjedzenie może spowodować biegunkę, wymioty oraz utratę przytomności.

Powojnik


Zwane też popularnie od ich łacińskiej nazwy, clematisy są przepiękną ozdobą ogrodu, nie wytwarzają żadnych owoców mogących zachęcić dzieci do ich zrywania, ale ich okazałe kwiaty, liście i owoce (wyglądają niepozornie, niezachęcająco) są trujące.

Wawrzynek wilczełyko


Mniej popularny krzew, ale warto o nim wspomnieć, bo ma bardzo silne właściwości toksyczne. Zakwita na przełomie lutego i marca jeszcze przed wypuszczeniem liści. Zjedzenie przez dorosłego człowieka 10 jagód tej rośliny może już doprowadzić do śmierci!

Oprócz wyżej wymienionych gatunków, muszę wspomnieć jeszcze o bluszczu pospolitym, jakże niezniszczalnym pnączu, którego nie muszę przedstawiać oraz hortensji – przecież to jest chyba najpopularniejszy krzew ozdobny, jaki mamy w ogrodach i jeden z najbardziej okazałych, ale zjedzenie części tych roślin jest toksyczne dla organizmu.

Bluszcz pospolity

Hortensja ogrodowa


To nie wszystkie rośliny, które mogą stanowić zagrożenie. Musicie wziąć pod uwagę również te, które nie zaszkodzą przez swoją toksyczność, ale mogą zrobić krzywdę przez kolce, lub ciernie. Na przykład, znany jest berberys Thunberga, którego owoce, chociaż mogą sprawiać wrażenie trujących, (bo to tak dyndają na nim jakieś czerwone glutki J) są uwaga – jadalne! Ale strasznie kwaśne, stąd jego inna nazwa to kwaśnica. No i co z tym berberysem – jest fajny i wdzięczny, bo nic przy nim nie musimy robić aby cieszył oczy to pokryty jest ciernami – tak samo jak ognik szkarłatny, no i nie zapominajmy o nazywanych popularnie „królowymi kwiatów” – róże na pewno będą przyciągać dzieci swoimi okazałymi kwiatami i ich zapachem, ale należy uważać aby się nie skaleczyły. Jeśli mamy ogród warzywny, a w nim pomidory, miejmy na uwadze również to, że wszystkie części tej rośliny i mogące przyciągać dzieci niedojrzałe pomidory zawierają solaninę, czyli również mogą zaszkodzić.

Berberys Thunberga

Ognik szkarłatny

Jeśli w ogrodzie mamy kącik zabaw dla dzieci, huśtawki, zjeżdżalnie, czy też piaskownice, uważajmy aby w pobliżu nie rosły rośliny miododajne (zwłaszcza najmodniejsza już od paru lat lawenda) – chociaż są bardzo wartościowymi roślinami i powinniśmy sadzić ich jak najwięcej, to ich obecność w miejscach, gdzie przebywają najmłodsi może być niebezpieczna. To one przyciągają najwięcej pszczół oraz trzmieli. Lepiej posadzić je w innym miejscu, lub w momencie, gdy dzieci będą już większe.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak mieć świeże warzywa zawsze pod ręką? (Nie potrzebujesz do tego ogrodu!)

5 powodów, dla których wybieram poród w prywatnej klinice

To będzie wybór na całe życie