FACEBOOK

Photobucket

INSTAGRAM

Photobucket

Bazylia, jakiej nie znaliście


Widok Z Góry, Bazylia, Zioła, Miska, Zbliżenie

Bazylia jest coraz bardziej cenioną rośliną w naszych kuchniach, chociaż to jedno z jej wielu zastosowań. Coraz bardziej znana w formie świeżych, zielonych listków, a nie już jako suszona przyprawa z torebki, gości w naszych domach i ogrodach coraz częściej. Ale czy bazylia musi być zielona?


Pisząc „o ziołach praktycznie” wspomniałam, że na pewno napiszę o mojej ulubionej przyprawie i proszę oto i ona :). Nie wyobrażam sobie spaghetii bez dodania świeżych liści, pomidora bez pesto i sałatki caprese bez bazylii, a i ostatnio oszalałam na jej punkcie nie tylko w formie smakowej! Ta roślina wprost cudnie komponuje się w zestawienia roślinne różnymi kolorami oraz liśćmi, a to wciąż będzie ta sama bazylia i dzisiaj chcę Ci pokazać, że niejedno ma imię :)

Pesto, Bazylia, Jedzenie Organiczne, Zdrowie
Uwielbiam pesto!
.
Zacznijmy od tego, do czego jeszcze może nam posłużyć ta roślina jak nie do kuchni. Czy wiedzieliście, że jej liście działają antyseptycznie na ukąszenia owadów a także stymulująco na wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu niweluje ona wzdęcia a także poprawia przemianę materii?

Bazylia pod względem uprawy preferuje żyzne i przepuszczalne podłoże. Oznacza to, że ziemia, w której będzie rosła dobrze aby po zwilżeniu i ściśnięciu w dłoni nie odciekała wodą. Oznacza to również, że podczas jej wzrostu powinniśmy ją zasilać nawozem. Może to być płynny naturalny do rozcieńczania z wodą – ja takie stosuję. Oprócz tego, po wysianiu należy pamiętać aby nie przysypywać nasion ziemią, bazylia będzie dobrze kiełkować na samym słońcu. Jeśli masz pomidory, możesz ją wysiać wokół nich, ich wzajemne sąsiedztwo będzie dobrze na siebie oddziaływać (taaak, to ten duet w smaku to nie przypadek!). W kompozycjach ziołowych można ją uprawiać na przykład razem z majerankiem, gdyż obie rośliny mają podobne wymagania.

Bazylia, Roślin, Zielony, Organiczne, Zioło, Świeże
W doniczkach bazylię możemy uprawiać przez cały rok - warunkiem jest przede wszystkim duża ilość światła słonecznego!

Bazylia sałatowa

Super odmiana, bo w bardzo krótkim czasie wytwarza bardzo duże, pomarszczone liście, które przypominają liście sałaty. W smaku jest taka sama jak ta zwykła, ale więcej możemy zebrać z jednej rośliny.
Bazylia, Lato, Green

Bazylia cytrynowa

Ma lekko żółtawe liście w kształcie bardziej szpiczastym. Jak nazwa wskazuje, ma lekko cytrynowy aromat oraz smak i będzie bardzo dobrze komponować się z daniami rybnymi, owocami morza, ale także pieczeniami, sałatkami oraz sosami

Bazylia grecka

Charakteryzuje się drobnymi listkami i uroczym pokrojem :)
Aromat, Aromatycznych, Tle, Bazylia, Gotowania

Bazylia czerwonolistna

Jest po prostu… o ciemnych liściach :)
Bazylia Czerwona, Zioła, Przyprawa, Roślina, Zapach

Bazylia tajska

W Tajlandii mówią na nią horapha. Ma anyżowy aromat, który wykorzystywany jest do przyprawiania orientalnych dań, na przykład do zupy Pho oraz curry. Pomimo tego, że bazylia jest rośliną jednoroczną, u mnie zawsze zimowała, a do tego świetnie wyglądała w kompozycji z bazylią czerwonolistną i zwykłą, zieloną.

Bazylia święta

Ma dość intrygującą nazwę :). Jest wieloletnia i w wyglądzie w niczym nie przypomina tej zwykłej . Charakteryzuje się właściwościami leczniczymi. Ma działanie rozkurczowe, przeciwbakteryjne a w dodatku obniża poziom cholesterolu.
Jak widzicie, kojarzona zwykle z daniami kuchni włoskiej bazylia posiada wiele zastosowań w swojej kuchennej dziedzinie, bo w zależności od odmiany można ją wykorzystać praktycznie w każdym smaku, a dzięki temu, że każda z nich wygląda inaczej, można z nich tworzyć fantastyczne kompozycje :).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak mieć świeże warzywa zawsze pod ręką? (Nie potrzebujesz do tego ogrodu!)

5 powodów, dla których wybieram poród w prywatnej klinice

To będzie wybór na całe życie